Bez rozdílu toho jakého sklípkana máte, nebo chcete pořídit, každý sklípkan potřebuje ke svému spokojenému životu substrát. Některý více (norové druhy) a některý méně (stromové druhy), ale vždy by měl být v teráriu přítomný.
V rámci výběru substrátu platí, že sklípkani jsou naprosto nenároční. Přesto si v tomto článku projdeme základní možnosti které máte a také si řekneme něco k tomu, čemu se při výběru substrátu kompletně vyhnout.
Jaký substrát je vhodný?
Nejlevnější a zároveň jednou z nejvhodnějších variant je –
Rašelina
Rašelinu seženete jednoduše v jakémkoliv hobby marketu a její cena je naprosto zanedbatelná. Zároveň dobře drží vlhkost a je poměrně odolná proti plísním. Navíc se jedna o substrát, v kterém se sklípkanům dobře noruje, což ocení velký většina pavouků.
Při koupi rašeliny je nutné si dát pozor na to, abyste zakoupili rašelinu čistou, bez jakýchkoliv aditiv či hnojiv. Sklípkani jsou velice citliví na zasažení chemickými látkami a vystavení jakkoliv chemicky upravené rašeliny by u nich mohlo vést (a pravděpodobně by vedlo) ke smrti.
Já osobně mám dobrou zkušenost s touto bílou rašelinou ve velkém balení. V prvé řadě mi poměrně dlouho vydrží a v řadě druhé se mi zdá, že oproti jiným typům rašeliny neobsahuje tolik odpadu ve formě větviček a podobně.
Lignocel
Další v řadě nejpoužívanějších substrátů pro sklípkany je lignocel, neboli kokosová drť. Ten se prodává v různých variantách od jemného, až po velmi hrubý. Vhodný pro sklípkany je pouze jemný. Nejčastěji se s ním můžete setkat ve formě stlačené brikety, který po namočení vsákne vodu a nabobtná.
Lignocel stejně jako rašelina dobře drží noru, vlhkost a odolává plísním. Nevýhodou je, že pokud se nechá proschnout, v teráriu znovu zatvrdne na tvrdost brikety a ztratí kompletně svoje vlastnosti.
Pořídit se dá i ve volné formě (ne briketa), což se ale finančně nevyplatí – jedná se o předražený teraristický produkt. I ve formě briket vychází lignocel o něco dráže než rašelina.
Co je tedy lepší?
Za mě rašelina, ale jednou z možností je tyto dva substráty namíchat. Dost často to dělám v poměru 3:1 rašelina:lignocel, což substrátu přidá na textuře a působí to dle mého vizuálně lépe.
A čemu se vyvarovat?
Rozhodně písku. Ten je pro sklípkany příliš jemný, ulpívá jim na těle mezi chloupky a sklípkani se ho nejsou očistou schopni zbavit. Dobré je se také vyhnout jakýmkoliv hrubým substrátům, které jsou sklípkanovi k ničemu a budou mu jenom překážet.
Pro jistotu zmíním že vhodné nejsou ani jakékoliv substráty pro hlodavce a produkty podobného charakteru.
Jde to i zajímavěji
Není to samozřejmě nutné, ale se substrátem je možné si i více vyhrát. Existují chovatelé, kteří si zjišťují složení půdy které je v lokalitě, kde se nativně sklípkan vyskytuje a následně třeba přidávají specifické typy jílu a podobně. To je samozřejmě velmi zajímavé, nicméně pro chov sklípkana to není nutné.
Terárium pro sklípkana ale nemusí být jenom samotný box a substrát. Některé druhy využijí i dodatečné kotevní body a terárium je možné i bezpečně zkrášlit pro Vaše oko. O dekoracích více ZDE.