Jak krmit sklípkana? Jednoduchá otázka a v řešení není potřeba hledat nějakou vědu. I zde platí to, že sklípkani jsou poměrně nenáročná zvířata a při osvojení si nějakých základních pravidel se jedná opravdu o triviální činnost.
Sklípkani jdou oportunističtí predátoři a proto je krmíme výhradně živočišnou stravou. Především pak různými druhu bezobratlých živočichů a možností jsou i drobnější hlodavci, což ale nedoporučuji. O důvodech se rozepíšu níže.
Jak často krmit sklípkana?
V tomto bodě neexistuje jednoznačně správná odpověď. To jak často krmit sklípkana závisí na vícero faktorech. Jmenovitě třeba na věku sklípkana, uplynulé doby mezi svleky a vykrmenosti daného jedince.
Paušálně se dá říci, že čím je sklípkan starší, tím větší rozestupy mezi krmením můžeme dělat. Shrnuto, rozestupy se mohou pohyboval od třech dní, po řekněme jeden měsíc. Lepší je se ale orientovat dle jiných měřítek.
Krmení sklípkana podle velikosti zadečku
Výborný ukazatel toho, zda-li potřebuje sklípkan dokrmit, nebo naopak krmit méně často je velikost jeho abdomenu, neboli zadečku. Obecně vzato, správně krmený sklípkan by měl mít abdomen stejně široký jako hlavohruď. Pokud je tedy jeho zadeček menší, můžete intervaly mezi krmeními zkrátit a naopak pokud je větší, můžete si dovolit intervaly prodloužit.
Krmení sklípkana před a po svleku
Pokud váš sklípkan potravu odmítá, zpravidla je to kvůli tomu, že je dostatečně vykrmený a připravuje se na svlek. V takovém případě zahájí hladovku, která může trvat v rozmezí několika dnů, až několika měsíců. Intervaly mezi pokusy o krmení sklípkana notně prodloužíme a pokud si sklípkana kořist nevezme během pár minut, tak ji z terária odstraníme.
Hladovku drží sklípkan i po svleku. Když se sklípkan svlékne, jeho tělo je velmi křehké, protože ještě nezatvrdlo a kontakt s kořistí pro něj může být fatální. Potravu proto po svleku ani nenabízíme. U mladých sklípkanů ke ztvrdnutí dojde během pár hodin, u starších to pak může být i více jak týden. Dobrým způsobem jak indikovat, zda-li se o krmení sklípkana máte pokusit jsou jeho chelicery, které se zpevňují nejpozději. Pokud mají světlou barvu, nebo jsou dokonce průhledné, pavouk na krmení připravený. Pokud jsou černé, je pokud o nakrmení v pořádku. Osobně preferuji nechávat prodlevu po svleku spíše delší než kratší a to kvůli bezpečnosti pavouka.
Lze sklípkana překrmit? Powerfeeding
Ano lze. Záleží zde na druhu a především jedincovi. Někteří sklípkani přestanou žrát okamžitě, jak jsou dostatečně vykrmení na svlek. Jiní jsou ochotni přijímat potravu do doby, než se z nich stane obří nacucané klíště.
Někdy je překrmování sklípkanů nazývané jako powerfeeding a je používané jako technika k urychlení růstu sklípkanů. Je to ale možnost, která sebou nese určitá rizika. Překrmený sklípkan výrazně ztrácí pohyblivost a dokonce hrozí jeho zranění. Zadeček sklípkana je nejkřehčí částí jeho těla a v případě že je příliš nafouknutý, sebemenší pád, třeba ze stěny terária, může vést k jeho prasknutí. Příliš velký zadeček také zvyšuje riziko zaseknutí sklípkana ve svleku a dohledatelné jsou i zmínky o tom, že powerfeeding zkracuje délku života sklípkana.
Čím tedy sklípkana krmit?
Jak jsem zmínil již na začátku, nejvhodnější potravou pro sklípkana jsou ostatní bezobratlí živočichové. Krmný hmyz je poměrně dostupný a cenově nevychází nijak draho. Výbornou volbou jsou v tomto případě různé druhy švábů, cvrčci, sarančata, kobylky, mouční červy, larvy zophobasů a další.
Při volbě krmného hmyzu pro sklípkany berte v úvahu jeho velikost. Platí, že optimální by měla být kořist do velikosti hlavohrudi sklípkana. Toho se není třeba nijak fanaticky držet. Většina sklípkanů je schopná ulovit kořist větší a nepohrdne ani menší.
Zároveň jsem zmínil možnost krmit sklípkana hlodavci, kterou ale považuji za nevhodnou, takže o tom níže.
Čím nekrmit sklípkana?
Hlodavci. I když je to možné a funkční, jsou určitá hlediska, která dle mého názoru z této možnosti dělají spíše možnost nevhodnou.
V prvé řadě řadě zbytky z hlodavců mohou v teráriu napáchat mnohem větší škody, než zbytky bezobratlých živočichů. Kousky masa, krev – to vše podléhá rychle zkáze a sklípkan nikdy nepozře svoji kořist beze zbytků. Riziko plísní a hniloby se tedy zvyšuje. U dospělých hlodavců pak hrozí i riziko zranění sklípkana.
Druhá věc je hledisko, chcete-li, morální. Obratlovci mají mnohem komplexnější nervový systém a utrpení které jim útok sklípkana způsobuje je pak podstatně větší než u bezobratlých. Nejsem citlivka a v případě, že by z nějakého důvodu byli hlodavci vhodnější potravou pro sklípkana než hmyz, nedělalo by mi to problém. Takový důvod ale neexistuje a tak krmení sklípkanů hlodavci považuji minimálně za zbytečnost.
Další co bych v rámci krmení sklípkanů určitě nedoporučoval je chytat krmný hmyz v přírodě. U divokých bezobratlých je podstatně větší riziko toho, že jsou zasažení nějakým parazitickým organismem a přenos tohoto organismu na sklípkana je velice reálný. Ani u krmného hmyzu z farem nemáte jistotu, ale rizika pro sklípkana jsou mnohem menší.
Živý x mrtvý krmný hmyz
Sklípkani jsou lovci, kteří se orientují především podle otřesů. Živá kořist je pro ně tedy mnohem lákavější a pokud jim chcete dát kořist mrtvou, je potřeba sklípkana zmást….třeba tím, že kořistí budete pinzetou pohybovat. Menší sklípkani jsou zpravidla ochotni být i mrchožroutem. Pokud tedy nemáte dostatečně malou kořist, můžete sklípkanovi nabídnout i před zabitou větší.
Pokud se bavíme o mrtvé kořisti, myslím kořist kterou jste před zabili. Nikoliv mršinu krmného hmyzu, který pošel z neznámé příčiny. Takovým samozřejmě nekrmte. V případě, že kořist před zabíjíte třeba z toho důvodu, aby se neschovala v teráriu, je vhodnější nezlikvidovat ji úplně. Pokud se hýbe, sklípkan jí snadněji najde.
Mohu nechat živou kořist v teráriu?
Ano, ale je třeba brát na zřetel několik věcí. Pokud je sklípkan hladový, zpravidla chytí kořist okamžitě. Pokud tedy nemáte desítky až stovky sklípkanů, neexistuje mnoho důvodů proč kořist v teráriu nechávat a sklípkana tím stresovat.
Důležitý je taky druh krmného hmyzu, protože někteří zástupci jsou schopni sklípkanovi způsobit újmu. Šváb argentinský třeba sklípkanovi není schopný ublížit, kdežto cvrček ano. Především, kdyby se začal sklípkan svlékat, je velice zranitelný a cvrčci neváhají na sklípkana zaútočit a kousat do něj. To by vedlo k jeho smrti.
Obecně nenechávám živou kořist ve teráriích vůbec. I neškodní živočichové jsou schopni se v teráriu schovat a vy pak nevíte, jestli sklípkan žral, nebo ne. Já preferuji, když je sklípkan v boxu sám a mám přehled.