Aphonopelma chalcodes (česky Sklípkan křídový) je z mně neznámého důvodu poměrně přehlížený sklípkan, který alespoň podle toho co jsem vypozoroval není v českých chovech příliš častý. I proto jsem rád, že vlastním samičku tohoto druhu písečně zbarveného amerického pavouka a v tomto článku se podíváme na to, jak se o chalcodesku správně starat.
Ve zkratce
Jméno: Aphonopelma chalcodes
Český název: Sklípkan křídový
Výskyt/Původ: Jihozápad USA
Teplota: 22-27 stupňů celsia
Vlhkost: Sušší
Jedovatost: Slabá
Chování Aphonopelmy chalcodes
Aphonopelma chalcodes je často popisována jako velmi klidný sklípkan, vhodný pro začátečníky. Z mého vlastního pozorování chalcodes preferuje klid svého úkrytu a naprostou většinu času tráví v něm, kdy z tohoto chování vybočuje vycházkami v případě, že potřebuje vodu, nebo hledá potravu.
Pokud je mimo úkryt, je vždy plachá a jako obranou taktiku volí ústup do úkrytu. V něm se pak začíná chovat jinak. Mnou chovaný jedinec tohoto druhu zuřivě brání vchod do úkrytu a hrozí fackováním. Pokud bych neustoupil, většinou tohoto jednání zanechá a začne vchod do úkrytu zaplétat pavučinou.
Obecně není s chováním Aphonopelmy chalcodes žádný problém a riziko kousnutí považuji za nepravděpodobné. Moje aphonopelma ani příliš nečeše. Vlastně si nejsem vědom, že by kdy vykopla jediný chlup.
Terárium pro Aphonopelmu chalcodes
Aphonopelma chalcodes je terestriální, neboli zemní sklípkan a podle toho připravíme terárium. Vhodná bude ubikace v rozměru 30x30x30cm (pro dospělého jedince sklípkana), kterou vyplníme substrátem do výše alespoň 6cm. Do terária nainstalujeme úkryt, pod který se Aphonopelma může schovat, třeba korkovou kůru. Moje Aphonopelma si poté úkryt doupravila přesunováním substrátu tak aby jí vyhovoval. Vhodné je do terária umístit misku na vodu.
Aphonopelmy chalcodes příliš nepletou sítě, takže dodatečné dekorace nejsou potřeba.
Vlhkost a Aphonopelma chalcodes
Aphonopelmy nepotřebují vysokou vlhkost a miska na vodu tedy bude potřebám tohoto sklípkana plně vyhovovat. Vlhčení substrátu proto nepovažuji za potřebné ani vhodné. Jediné co Vám to přinese je zvýšené riziko plesnivění.
Pokud z nějakého důvodu kropit chcete (pavouk třeba permanentně zahrabává misku na vodu) pak stačí nakropit jeden roh, který necháme kompletně proschnout a stále dokola.
Vhodná teplota pro Aphonopelmu chalcodes
Jedná se o odolného sklípkana, který v naprostém klidu zvládne pokojovou teplotu. Toto řečeno, teplota může být i vyšší. V přírodě se Aphonopelma chalcodes vyskytuje především na jihozápadě USA, v habitatu který se svým charakterem podobá poušti.
Apohonopelma proto snese i vyšší teploty blížící se 30 stupňům, ale optimálně bych ji držel v teplotě někde mezi 22-27 celsia.
Krmení Aphonopelmy chalcodes
Pokud se o nějakém pavoukovi dá říci, že je opravdu špatný jedlík, pak je to právě Aphonopelma chalcodes. Tito američtí zemní sklípkani jsou v chovech známí svojí náklonností k držení dlouhých hladovek, které mohou s klidem překročit dobu jednoho roku, po který Aphonopelma nepřijme žádnou potravu.
Pokud máte štěstí a vaše Aphonopelma chalcodes je ochotná potravu přijmout, pak zvolte hmyz ve velikosti hlavohrudi sklípkana.
Co se týče mojí chovankyně tohoto druhu, což je subadultní samice, ta vydržela bez potravy zatím nejdéle 7 měsíců a téměř po celou dobu byla zasíťovaná ve svém úkrytu. Po sedmi měsících se svlékla a začla znovu na krátkou dobu (cca 1 měsíc) žrát. Po spořádání třech švábů znovu nasadila půst který trvá již několik dalších měsíců.
Jedovatost Aphonopelmy chalcodes
Aphonopelma chalcodes je tzv. new world sklípkan pocházející z amerického kontinentu a k obranně využívá urtikační žahavé chloupky. Jako většina sklípkanů vybavená tímto obranným mechanismem, i Aphonopelma chalcodes disponuje velmi mírným jedem, který pro zdravého člověka nepředstavuje vážnější riziko. Při nepravděpodobném kousnutí se dá očekávat snesitelná místní bolest a svědění či pálení.